21. 04. 2018
   
Písmo

Archív aktualít

Stávanie mája – 30.4.2017

2017-stavanie-maja001    História stavania májov začala už v staroveku, keď staroveké národy dávali pred 1. májom na domy a hospodárske budovy stromčeky na ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Májová zeleň ako magický prostriedok vyjadrovala želanie poľnohospodárov, aby ich úroda mala silu a dobrý rast. Máj vtedy predstavoval mladý stromček, najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový. 

    V slovanskej kultúre a v mnohých regiónoch Slovenska sa máj staval pred domy, v ktorých bolo dievča súce na vydaj. Aj v dnešnej dobe ešte vidíme ráno na 1. mája po dedinách na niektorých bránach domov pripevnené stromčeky alebo väčšie haluze brezy či smreka ovešané pestrofarebnými stuhami. Ale už nesymbolizujú to staroveké, ale skôr to, že otcovia alebo starí otcovia máj postavia svojím dcéram či vnučkám ako symbol toho, že v dome rastie dievča.

    Tradičné postavenie mája v našej obci sa uskutočnilo v nedeľu, 30.apríla 2017, v predvečer 1. mája. O 17:00 hod. pred obecným úradom postavil starosta obce Anton Kocela spolu s poslancami obecného zastupiteľstva a chlapmi zo speváckej skupiny Pavlovčane stĺp okolo 6 m vysoký, na ktorého vrcholci je pripevnený farebnými stuhami ozdobený malý smrek.
    Po príhovore starostu obce potešili prítomných svojim programom deti z našej materskej školy a naše folklórne spevácke skupiny – „Pavlovčane“ a „Škucirka“. V areáli miestneho parku pokračovali vystúpenia našich folkloristov a po nich zapálil starosta obce májovú vatru. Pri vatre si ľudia zaspievali aj zatancovali. Občerstvili sa chutným guľášom a pohárom piva či vínka.
    Nedeľný večer sa naozaj vydaril a pevne veríme, že tomu nebude inak ani o rok. Tešíme sa.

Fotografie: Stávanie mája - 30.04.2017
Video: Stávanie mája - 30.04.2017

foto_pic
video_small
pavlovcan
pavlovcan


zber

2018-plagat-001
zive-slovensko-logo 

Náhodný obrázok

Správy z východu